ГоловнаПРО ЦЕНТРІСТОРІЯ ЦЕНТРУ
 Версія для друку

На підставі  Постанови  ЦК КПУ і Ради Міністрів УРСР від 21 січня 1965 р.№ 72-011 «Про створення курсів ЦО в областях Української РСР», яка передбачала створити при штабах ЦО областей курси ЦО з метою покращення підготовки керівного складу ЦО, бюро Волинського обкому КПУ і виконкому обласної Ради депутатів трудящих  прийняло постанову № 35 від 24 лютого 1965 року про створення 335 курсів ЦО Волинської області.

Першим керівником курсів ЦО був призначений майор Мойсеєнко Сергій Борисович. Саме йому курси зобов’язані своїм народженням та становленням. Знаходилися тоді курси цивільної оборони у центрі м. Луцька по вулиці Плеханова,1 ( зараз Градний узвіз, 1) на території Свято-Троїцького кафедрального собору.

З лютого місяця 1973 року по грудень 1975 року 335 курсами цивільної оборони керував підполковник Русецький Болеслав Францович, який в подальшому був призначений на посаду начальника штабу цивільної оборони Волинської області.

Серйозні зміни щодо подальшої організаційно – штатної структури  курсів ЦО припадають на період керівництва курсами майора Рябчикова Володимира Олексійовича, який був призначений на цю посаду  19 листопада 1975 р. відповідно до наказу № 087 НЦО СРСР.   У 1979 році курси цивільної оборони  міняють місце свого подальшого розташування і   переміщуються в нове приміщення  на вулицю Теремнівську 85 -а.

За  одинадцять років  курсами  була створена прекрасна навчально – матеріальна база ЦО: діюча діорама, клас програмного навчання, оформлені навчальні класи, зроблені макети навчальних приладів для відпрацювання дій при виникненні надзвичайних ситуацій. Навчанню населенню приділялося достатньо уваги. Проводилися  також виїзні заняття  у районах області. Над створенням сучасної навчально - матеріальної бази наполегливо  працювали ветерани ЦО: викладачі Кулешов  Володимир Сергійович, Малімон Олександр Йосипович, Соловйов Микола Семенович, заступник начальника курсів по учбовій частині Лесюк Іван Федорович. Досвід роботи викладача курсів Соловйова Миколи Семеновича був розповсюджений по іншим областях України. А діюча діорама за підсумками огляду – конкурсу була признаною однією з найкращих в структурних підрозділах штабу ЦО України.

У 80-х роках цивільна оборона була орієнтована в основному на дії в умовах ведення війни із застосуванням зброї масового ураження , що було обумовлено політичною ситуацією того часу. Разом з тим час і обставини вимагали більш конкретного повороту усієї системи цивільної оборони до проблем, пов’язаних з попередженням і ліквідацією наслідків стихійних лих, аварій та катастроф, рятування та збереження життя людей.

Певні зміни в цей час відбуваються і в роботі обласних курсів ЦО, якими керує, починаючи з 1985 року Кибенко Іван Іванович (призначений на посаду наказом начальника цивільної оборони СРСР № 048 від 08 червня 1985 р.) На цій посаді від перебував недовго. Зміна керівництва не позначилась на роботу курсів.

З 2 липня 1986 року,  відповідно до наказу № 065 НЦО СРСР,  курси цивільної оборони очолив підполковник Любинецький В’ячеслав Брониславович.

 В кінці 80-х років обласні курси ЦО переконливо заявили про себе як  навчальний заклад якісно нового типу. Про це свідчать нагороди -  грамоти, кубки штабу ЦО СРСР та штабу ЦО України.

3 грудня 1991 р. відповідно до наказу за № 01339 НЦО СРСР керування курсами прийняв підполковник  Романчук Іван Павлович.

Підготовка освіченого, кваліфікованого керівного складу та фахівців цивільної оборони області, органів управління і сил на якісно новому, сучасному рівні, підвищення відповідної кваліфікації і окремих категорій службовців, педагогічних працівників, організаційно – методичне керування мережею курсів цивільної оборони стало одним із пріоритетних напрямків роботи курсів. Робота тогочасних курсів була спрямована на практичне втілення в життя визначених напрямків. 

Відповідно до наказу за № 073 НШ – ЗНЦО України від 12 листопада 1994 року керування курсами прийняв Надашкевич Сергій Володимирович, підполковник, ліквідатор наслідків аварії на Чорнобильській АЕС,  випускник Кам’янець–Подільського військового училища. З свого власного  життєвого досвіду, досвіду ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС, він знав наскільки важливо вміти правильно діяти в умовах надзвичайних ситуацій.  Знаючи про ту небезпеку, яку несе в собі радіація, він до сьогоднішнього дня працює у сфері цивільного захисту, у Навчально-методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності на посаді майстра виробничого навчання та ділиться із слухачами своїм багатим досвідом

Розвиток і становлення молодої української держави співпав з  подальшим розвитком курсів цивільної оборони, якими з 1 грудня 1998 р. відповідно до наказу № 181 МНС України керував  полковник Геніш Богдан Петрович. - також ліквідатор наслідків  аварії на ЧАЕС з  2 по 12 травня 1986 року і в березні–травні 1990 року на посаді начальника штабу оперативної групи особливої зони. За участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Геніш Богдан Петрович нагороджений медаллю «За трудову доблесть», знаком «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС»  та почесною відзнакою Союзу Чорнобиль «За мужність». Після відставки він  ще довгий час працював в Волинському державному університеті  імені Лесі Українки (тепер національний університет), ділився своїм досвідом із студентами. Зараз на заслуженому відпочинку.

За весь час існування  обласних курсів цивільної оборони було підготовлено більш як 150 тисяч чоловік керівного  та командно –начальницького складу об’єктів господарської діяльності.

З 29 травня 2002 року курсами цивільної оборони Волинської області керує підполковник Гіптенко Василь Васильович  (наказ № 132 МНС України).

 Підготовку та перепідготовку на курсах цивільної оборони в той час проходило понад 50 категорій  посадових осіб, починаючи від хіміків–дозиметристів і закінчуючи головами райдержадміністрацій. Навчання здійснювалося за програмами підготовки, які затверджувалися колишнім штабом цивільної оборони України, а з 1996 року МНС України. Заняття  проводилися за різногодинними програмами в залежності від категорії слухачів. Це були 35, 21,14-годинні програми. Увага приділялась також населенню, яке не зайняте у сфері виробництва та обслуговування за місцем проживання..

З 7 вересня 2005 року курсами цивільної оборони керує підполковник Пастух Олександр Петрович, який був призначений на цю посаду наказом МНС України за № 216.         1 жовтня 2005 року  курси цивільної оборони Волинської області були перейменовані в Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності  Волинської області. За керування нового начальника в центрі пройшли великі зміни в позитивну сторону. Вимоги сучасності вплинули на концепцію навчання населення основам цивільного захисту, зумовили до використання сучасних технологій, модернізації змісту та структури навчання. З метою   підвищення ефективності навчання населення основам ЦЗ керівництвом центру  було  придбанню сучасні засоби навчання -  телевізор, DVD–програвача, комп’ютери,  мультимедійне обладнання.

З 13 квітня 2009  Навчально-методичним  центром цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Волинської області керує полковник служби цивільного захисту Шмига Сергій Антонович, який продовжує зміцнення навчально-матеріальної бази центру,  охопленню більшої кількості населення навчанню у сфері цивільного захисту. Саме  завдяки його старанню в області була створена мережа консультаційних пунктів, яка дасть змогу охопити все сільське населення навчанню діям в умовах виникнення надзвичайних, нестандартних, побутових ситуаціях.

 

 

 

 

 

    Твіт