ГоловнаОстанні новини12 Червня, 2020р.
 Версія для друку

Безпека на воді

Опубліковано: 12.06.2020, 10:45

Разом зі збільшенням температурних показників стрімко зростає і кількість нещасних випадків на водоймах України. Найпоширенішою причиною утоплення є недотримання правил безпечної поведінки громадянами. Зокрема, це купання в необладнаних для цього місцях та переоцінка власних можливостей.

Загалом, з початку року на водоймах країни вже загинуло 274 людини, зокрема 25 дітей. При цьому врятовано 138 людей, зокрема 20 дітей.

Саме тому Навчально-методичний центр області нагадує відпочиваючим основні правила поведінки на водоймах:

Коли купатись?

v1.jpgКупатися дозволяється в спокійну безвітряну погоду при швидкості вітру до 10м/сек., температурі води – не нижче +18 °С, повітря – не нижче +24°С. Найкращий час – ранок або вечір, коли сонце гріє, але немає небезпеки перегрівання. Після тривалого перебування на сонці не пірнайте у воду з розбігу, заходьте поступово, можна спочатку декілька разів осунутися. Різка зміна температури дуже небезпечна для людського організму, особливо для людей з хворим серцем. Плавати у воді треба не більше 20 хвилин, причому цей час повинен збільшуватися поступово, починаючи з 3 - 5 хвилин.

Де купатись?

Купатися треба на пляжах, водних станціях, адже місця колективного відпочинку завжди мають необхідні засоби для надання допомоги потерпілим, та й коли поруч з вами є багато людей, то у разі небезпеки можна розраховувати на допомогу. Якщо у воді ви відчуєте, що втрачаєте сили, або коли тіло зводить судоми, чи ви побачили потопаючого, а самі не вмієте плавати, – не соромтеся, кличте на допомогу.

Де і як пірнати?

Пірнати можна лише там, де проведено обстеження дна на наявність небезпечних предметів, є для цього достатня глибина, прозора вода, рівне дно. Перший стрибок краще робити ногами вниз – „солдатиком”. Не пірнайте в мілких, темних та невідомих місцях, особливо з розбігу вниз головою, бо ви можете вдаритися об дно, знепритомніти та загинути.

Категорично забороняється:

- вживати спиртні напої під час купання;

- запливати за визначену територію пляжу, яка огороджена буйками;

- підпливати до суден, вітрильників, веслових та моторних човнів, що рухаються;

- стрибати у воду з плавзасобів, споруд та предметів, які для цього не пристосовані;

- залазити на попереджувальні знаки, буї, бакени.

- використовувати для плавання такі небезпечні засоби, як дошки, колоди, камери від автомобільних шин, надувні матраци та інше знаряддя, не передбачене для плавання;

v2.jpg- допускати у воді грубі ігри, які пов'язані обмеженням руху рук і ніг;

- подавати фальшиві сигнали біди;

- купання дітей без супроводу дорослих;

- забруднювати берег і воду, прати білизну і одяг у місцях, відведених для купання;

- приводити із собою собак та інших тварин;

- заходити глибше, ніж до пояса  особам, які не вміють плавати.

Знання та використання правил поведінки на воді є запорукою безпеки вашого життя та життя ваших дітей, а також отримання задоволення від відпочинку на воді.

Рятування та надання першої медичної допомоги потерпілим на воді

Що робити, якщо на ваших очах тоне людина? Володіння прийомами і засобами надання допомоги людині, яка тоне, - винятково важлива спеціальна навичка. Особливо важливо це вміти робити без використання рятувальних засобів (човнів, катерів тощо). У цьому випадку рятувальники повинні вміти добре плавати, володіти прийомами надання першої допомоги постраждалим, діяти швидко і рішуче. Якщо ви добираєтесь до потопаючого вплав, треба максимально враховувати плин води, вітер. Відстань до берега та ін. Наближаючись, намагайтеся заспокоїтись і підбадьорити плавця, який втратив сили. Якщо це вдалося і він може контролювати свої дії, плавець повинен триматися за плечі рятувальника. Якщо ж він не контролює свої дії - поводитися з ним треба жорстко і безцеремонно. Деякі інструкції рекомендують навіть оглушити потопаючого, щоб врятувати його і своє життя.

Коротко техніка рятування потопаючого виглядає так. Підпливши, треба підпірнути під нього і, узявши позаду одним з прийомів захоплення (класичний - за волосся), транспортувати до берега. У випадку, якщо потопаючому вдалося схопити вас за руки або шию - звільніть і негайно пірнайте – інстинкт самозбереження змусить потопаючого вас відпустити. Якщо ж він уже занурився у воду, не кидайте спроб знайти його на глибині, а потім повернути до життя. Це можна зробити ще й у тому випадку, якщо той, хто потонув, перебував у воді близько 6 хвилин.

Як тільки потопаючого витягли з води, відразу ж приступайте до надання першої медичної допомоги. По можливості, необхідно відразу викликати медичну допомогу, а до її прибуття не припиняти спроб відновити дихання людини.

Як допомогти собі на воді:

Якщо у плавця зводить ногу. Знаючи, що це звичайна ситуація, треба на кілька секунд зануритися з головою у воду і, випростав ногу, сильно рукою потягнути на себе ступню за великий палець.

При судомах не втрачайте самовладання, прагніть утриматися на поверхні води і голосно кличте на допомогу. Потрапивши в сильну течію, пливіть по ньому, намагаючись наблизитися до берега.

При судомах пальців руки треба розправити їх за допомогою іншої руки і розслабити м’язи. Деякі джерела рекомендують швидко і сильно стиснути кулак, зробити різко відкидаю рух рукою і розтиснути кулак.

Потрапивши у вир, наберіть в легені якомога більше повітря, зануритеся у воду і, зробивши ривок у бік за течією, спливають на поверхню.

Якщо заплуталися у багні – лягайте на спину, випливає звідки припливли.

Якщо людина тоне:

v3.jpgПо-перше, в будь-якій ситуації на воді необхідно бути уважним і зберігати повну холоднокровність.

Слідкуйте, щоб потопаючий в паніці не хапався за вас. Якщо цього не вдається уникнути, застосуйте спеціальні прийоми звільнення:

Якщо він схопився за вашу ногу, швидко опустіть її, одночасно прийнявши вертикальне положення. Підніміть іншу ногу і, впершись нею в плече або груди потопаючого, відштовхніться від нього, відкинувшись тому всім тілом.

Якщо він обхопив вас спереду, візьміть його обома руками під мишки і, піднявши, відштовхніться від себе.

Якщо він обхопив вас ззаду за шию, опустіть голову якомога нижче, щоб його руки не зімкнулися у вас на горлі. Міцно стисніть зап’ястя тій його руки, яка знаходиться вище, і різко смикніть вперед, піднімаючи іншою рукою його лікоть. Опинившись таким чином у нього за спиною, ви заблокуєте одну з його рук.

У крайньому випадку занурюйтеся з головою у воду і, виринувши за спиною потопаючого, міцно обхопіть  його за плечі.

Постарайтеся заспокоїти панічну людини і вселити йому, що він спасеться тільки в тому випадку, якщо буде вам підкорятися.

Якщо ви запізнилися з допомогою і людина пішла на дно, в першу чергу запам’ятайте місце, де ви в останній раз бачили його голову. Для чого зверніть увагу на орієнтири на березі ззаду і спереду себе, І починайте пірнати. Якщо вода прозора – з відкритими очима. Якщо каламутна – на дотик, перевіряючи дно.

Як тільки потопаючого витягли з води, необхідно:

Швидко очистити верхні дихальні шляхи від піску, мулу та водоростей, для чого, ставши на праве коліно, покласти потерпілого вниз обличчям, його животом, на своє ліве стегно, лівим передпліччям натиснути на спину, щоб звільнити від води та інших предметів дихальні шляхи, одночасно пальцями правої руки вичищати порожнину рота від мулу, піску та водоростей;

Одночасно з очищенням ротової порожнини подразнювати корінь язика та глотку пальцями, щоб викликати блювоту, яка прискорить відновлення життєвих функцій; визначити наявність пульсу на сонній артерії протягом 10 секунд;

за його відсутності одночасно з штучним диханням виконується непрямий масаж серця (на одне вдування робиться від 5 до 15 масажних поштовхів на грудну клітку – на грудину між ребрами в районі серця), і цей цикл повторюється знову; разом з штучним диханням здійснюється розігрів тіла розтиранням.

Одночасно із наданням допомоги необхідно викликати “швидку медичну допомогу” або як можна швидше, не зупиняючи реанімації, доставити потерпілого до лікарні. Нехай Ваш відпочинок буде безпечним і комфортним!

 

Обласний методичний кабінет (БЖД населення)


   
Останні новини
18 Червня10:31 Спеціальне об’єктове навчання на ринку
17 Червня10:27 Храмам Камінь-Каширщини – належну пожежну безпеку
9 Червня11:51 Навчання керівників громад Ковельського району
3 Червня16:19 Відповідальні за консультаційні пункти Камінь-Каширського району пройшли навчання
31 Травня16:07 Навчання керівників судової адміністрації області
27 Травня16:34 Тренування дій органів управління і сил цивільного захисту та завдання з евакуації
20 Травня15:32 День вишиванки
18 Травня09:26 Нагородження переможців Всеукраїнського конкурсу «Безпека в житті – життя в безпеці» !
7 Травня11:20 Підсумки роботи за квітень
30 Квітня11:58 Навчання посадових осіб Володимир- Волинського району
22 Квітня14:37 Навчання відповідальних за консультаційні пункти
16 Квітня11:29 Показовий День цивільного захисту у Камені-Каширському
13 Квітня11:05 Навчання лісничих правилам пожежної безпеки
13 Квітня10:59 Тренування органів управління та сил цивільного захисту
10 Квітня12:35 Підсумкова нарада Центру
Останні новини